Stjernegaard Rejser

Ring til os på 45 26 00 00
Sanur & Ubud - 16 dage

Interesseret i
denne rejse?


Tinne Dejgaard Madsen

tm@stjernegaard.dk


Sanur & Ubud

Rejse på egen hånd - 16 dage / 14 nætter:

fra kr. 11.790

10 nætter i charmerende Sanur efterfulgt af 4 nætter i maleriske Ubud
Vælg mellem fire prisniveauer: GODT, EKSTRA GODT, DELUXE ELLER DELUXE m/pool


I bliver mødt i lufthavnen af vores guide og sammen kører I til Sanur, en tur på ca. 30 minutter.

Vi holder meget af Sanur, som er en af de hyggeligste strandbyer på Bali. Sanur er ikke kun en badestrand, men en landsby med templer, skoler, forretninger og et godt lokalt liv, der har udviklet sig over de seneste 20 år og i dag er et af de foretrukne strandområder. Atmosfæren er afslappet og her er heldigvis fortsat en god blanding af turister og balinesere, endnu et håndgribeligt bevis på balinesernes unikke evne til at leve i samhørighed med turismen - og ikke kun af den. Det er også her I møder Bengt, vores mand på Bali, der møder alle vores gæster og arrangere gerne udflugter eller arrangementer mens I er i Sanur. 

Den fredelige hovedgade har et væld af spændende restauranter, hvor der er rig mulighed for at prøve eller genopdage de mange kulinariske specialiteter, Bali kan tilbyde. Den seks kilometer lange strand har de sidste par år undergået en forvandling og er i dag bedre end nogensinde. Nye bølgebrydere holder på sandet og et strandlaug sørger for, at stranden er rengjort. I aftenskumringen liver stranden og hovedgaden op på ny.

Når I forlader Sanur venter der jer en hel unik oplevelse på vej til Ubud. Vi har gennem de seneste mange år samarbejdet med en lille balinesisk landsby, Petang Village, hvor vores gæster kan få et enestående indblik i den landlige idyl og fantastiske natur udenfor Ubud. På utallige opfordringer fra vores gæster, har vi udvidet besøget, således at I nu tilbringer hele dagen i landsbyen og har mulighed for at opleve landsbylivet, kigge indenfor hos en familie og få smagsprøver fra de frodige køkkenhaver.

Herefter er der mulighed for at vælge mellem to af tre aktiviteter:
1: I kan sejle i gummibåd (soft rafting) ned at floden gennem Balis smukkeste natur. Det kilder i maven mens det bedste af Bali passerer forbi.
2: I kan også vælge at vandre (let trekking) et par timer gennem områdets natursceneri. Turen bliver tilpasset deltagerne.
3: Eller I kan vælge en cykeltur på ca. 1½ time, langs rismarker og gennem små landsbyer. I bliver kørt op i terrænet, så oplevelsen bliver en behagelig cykeltur ned af bakke - der kan klares af de fleste.

Mellem aktiviteterne mødes vi i landsbyen hvor vi spiser en veltilberedt balinesisk frokost. For de yngste poder er der mulighed for at spille på instrumenter og bliver klædt ud som balinesisk danser. Glæd jer til en enestående dag fyldt med unikke oplevelse for børn og voksne, fjernt fra de områder turister normalt færdes.

I har fire dage i Ubud, byen der emmer af livskraft og hvor Balis kunstneriske hjerte banker. Her har kunstnere fra hele verden fundet et fristed, hvor de smukke omgivelser har været en uudtømmelig inspirationskilde for bl.a. malere, skulptører og træskærere. Men faktisk er Ubuds fineste kunstværk det omkringliggende landskab, som bedst indfanges på en spadsere- eller cykeltur i det centrale højland.

Det er også her traditioner og ceremonielle optog dyrkes helhjertet. Her i det centrale højland er der altid en højtidelighed, der kræver et optog. Området vrimler med små landsbyer, alle med pragtfulde templer, der frit kan besøges. Gæstfriheden er overvældende og det er her I finder den atmosfære, som mange betegner som Balis sande sjæl.

Derfor er det heller ikke overraskende, at Ubud er vokset de seneste år. Det gamle marked i byen har fået konkurrence fra blomstrende specielforretninger: gallerier, smykkedesignere, tøjdesignere, samt butikker med et stort udvalg af tasker, tørklæder, kjoler, T-shirts og sko. Caféer og restauranter har også fået et løft. Hyggelige gårdhaver er blevet mondæne spisesteder og caféer med udsigt over rismarkederne byder på friskpresset juice, god kaffe og lækre frokostanretninger. Vi har udvalgt en håndfuld charmerende hoteller, små steder med sjæl i pragtfulde omgivelser, der komplimenterer stemningen i området.

På den sidste dag køres I fra Ubud direkte til lufthavn, hvorfra i sidst på eftermiddagen flyver retur til Danmark. 
 

TUREN I OVERBLIK   SANUR   UBUD
Sanur & Ubud Godt   Sativa Cottage   Yulia Village Inn
Sanur & Ubud Ekstra Godt   Segara Village   Green Field Bungalows 
Sanur & Ubud Deluxe   Bali Pavilions   Komaneka Bisma
Sanur & Ubud Deluxe m/ pool   Bali Pavilions    Komaneka Bisma

Ruten og højdepunkterne


RUTEN  OG   HØJDEPUNKTER    

Dag 1

København - Bali   Ankomst til Bali • I lufthavnen bliver I mødt af vores guide og kørt til Sanur der er en af øens hyggeligste strandbyer
Dag 2 Sanur   Stjernegaard har eget kontor i Sanur • Mød vores lokale rejseleder, Bengt • Vi forsøger så vidt muligt at afholde et individuelt møde med alle vores gæster inden for de første 24 timer
Dag 3-11 Sanur   Hyggelig by med masser af atmosfære • Seks kilometer god strand • Golf • Mulighed for udflugter • Svøm med delfiner • Bali Hai Cruise til Bounty ø • Dykning • Spa • Cykeltur i byen • Grillet fisk i strandkanten
Dag 12 Sanur - Ubud   Sightseeing transport til Ubud • Betagende landskab • Brusende floder • Hele dagen i landsbyen Petang hvor I bliver inviteret indenfor i private hjem • Valg af to ud af tre aktiviteter: cykeltur, rafting og vandretur • Fantastisk frokost • Også aktiviteter for børn
Dag 13-15 Ubud   Nyd kunsterbyen Ubud men dens fantastiske natur og væld af muligheder • I vandrer mellem rismarkerne og mærker den fine stemning • Le