Stjernegaard Rejser

Ring til os på 45 26 00 00
Dag til dag program

Interesseret i
denne rejse?


Stine Sørensen

ss@stjernegaard.dk

Dag til dag program

Caribiens perler 

Rundrejse med engelsktalende rejseleder – 14 dage / 12 nætter


Dag 1. Danmark – Cuba

Afrejse fra Danmark til Havana. I ankommer til Havana sidst på eftermiddagen. Når indrejseformaliteterne er vel overstået og bagagen udleveret, bliver I mødt af vores engelsktalende rejseleder. Transporten til det centrale Havana tager en halv time, og undervejs får I information om de følgende dages program. I bliver indkvarteret på det skønne gamle firestjernede Hotel Sevilla i gåafstand til Old Havana og byens smukke pladser. 

Dag 2. Havana

Efter morgenmaden begynder en oplevelsesrig dag i Cubas gamle hovedstad. Turen gennem byen foregår til fods, og der bliver tid til at dvæle ved de mange smukke og charmerende steder, mens I får fortalt interessante historier.

Byen er fyldt med flotte kolonistilsbygninger, der repræsenterer en svunden tid. Nogle bygninger er renoverede, men de fleste står i det vi vil kalde et smukt forfald. Vi bevæger os gennem snævre gader og de højpolerede amerikanske dollargrin er en tydelig del af gadebilledet. Det hele bliver krydret med hestevogne, salsarytmer på gadehjørnerne, livsglæde og en enorm portion gæstfrihed. Vi gør ophold ved den elegante brostensbelagte Plaza de Armas fra 1517, hvor der sælges antikvariske bøger fra bogstande på torvet og her findes også nogle af byens bedste caféer. Herfra går vi videre til Katedralpladsen, der af mange betegnes som den smukkeste af de store pladser.

Senere besøger vi revolutionsmuseet og fortsætter til Revolution Square og monumentet over Che Guevara, hvor I får en fabelagtig udsigt over byen. Vi skal også besøge den berømte cigarfabrik, Partagas, hvor de fineste tobaksblade bliver bearbejdet med håndkraft til nogle af verdens dyreste cigarer.

Efter en køretur langs Havanas berømte promenade, Maleconen, er der frokost på den velrenommerede restaurant El Patio. Det har været en lang dag, og der er mulighed for lidt afslapning ved hotels swimmingpool, inden middagen indtages på en af Havanas legendariske restauranter, El Ajibe. Om aftenen er der mulighed for at overvære det pulserende kabaretshow Tropicana der er det caribiske modstykke til Moulin Rouge. 

Dag 3. Havana - Santa Clara - Trinidad

Efter morgenmaden forlader vi hotellet og kører gennem sukker- og citronplantager til byen Santa Clara, revolutionshelten Ernesto Che Guevaras sidste hvilested. Ved ankomsten besøger vi hans underjordiske mausoleum. I samme bygningskompleks findes et museum med en lang række af Ches personlige ejendele og mange af hans egne fotos fra bl.a. Sydamerika. Vi oplever den afslappede og tilbagelænede stemning i selve Santa Clara og får historien om “Tren Blindado” - Batistas forsyningstog, som det lykkedes Che Guevara at afspore og dermed vinde den cubanske revolution.

Efter en god frokost i Santa Clara fortsættes til Trinidad. Undervejs kan man nyde panoramaudsigten over det smukke bjergområde, Escambray.

I Trinidad venter endnu en femstjernet oplevelse. I skal bo på byens bedste og mest charmerende Hotel Iberostar Grand, hvor I også indtager jeres aftensmåltid.

 


Dag 4. Trinidad

Den historiske by Trinidad er verdensberømt for de smukke huse i spansk kolonistil. Byen, der er på UNESCOs liste over bevaringsværdige steder, er ideel at udforske til fods. Afstandene er overkommelige og stedet summer af atmosfære og sjove oplevelser. Vi besøger “Museo Romantico” og oplever musikhuset “Casa de la Trova”, før den berømte bar, La Canchanchara, byder på en Trinidadcocktail med rom og sukkerrørsjuice.

Efter frokost er der samlet ny energi, og det er tid til at udforske den historiske by på egen hånd. I mødes igen ved aftenstid på det femstjernede Iberostar Grand, hvor middagen serveres.

Dag 5. Trinidad – Cienfuegos - Pinar del Rio

Efter morgenmaden er der afgang mod Pinar del Rio. Første stop er efter halvanden times kørsel ved sydens perle, byen Cienfuegos. En pragtfuldt beliggende by ved en stor bugt, der virker som naturhavn. De pittoreske omgivelser indfanges i kameraet, inden vi fortsætter ad den snoede landevej.

I Zapataprovinsen findes også Guama, en landsby, der er rekonstrueret, så den ser ud, som den menes at have gjort for mere end 700 år siden på de oprindelige folk, amerindianernes, tid. For at besøge dette frilandsmuseum sejles gennem mangroveskoven. Frokosten indtager vi på en lokal restaurant derude.

Om aftenen ankommer vi til Sierra del Rosario Nature Reserve på det vestlige Cuba og det fascinerende Moka Hotel, hvis arkitektur og beliggenhed vil gøre indtryk. I spiser middag i de fantastiske omgivelser på hotellet. 


Dag 6. Pinar del Rio

I dag skal vi besøge Soroa, et lille samfund beliggende lige uden for Sierra del Rosario Naturreservatet. Her findes ”Orkidehaven”, der hævder at være verdens næststørste, med et areal på over 3 hektarer land. Her findes over 20.000 planter fordelt på 700 arter, hvoraf de 250 kun findes på Cuba.

Efter besøget i Orkidehaven kan man tage en spadseretur ned til ”Cascadas el Salto”, et vandfald i skoven med pools, hvor man kan bade. Frokosten indtages på kaffeplantagen Buena Vista, hvorefter turen går videre til det lille samfund Las Terrazas.

Las Terrazas startede i 1969 som et skovgenplantningsprojekt. Nogle få år efter tilbød man de fattige bønder, som boede spredt i bjergkæden, at de kunne flytte ind i en nybygget landsby. På den måde kunne man bedre sikre dem adgang til uddannelse, lægehjælp og andre af de goder, som Fidels revolution garanterede hele befolkningen. Beboernes ensartede huse ligger smukt på udgravede terrasser på bjergskråningerne. Skovene omkring er et sandt overflødighedshorn af store træer. Mahogni, ceder, teak og mange andre ædeltræer. Vi går tur i området med en lokal ekspert og skal også bade i den helsebringende flod San Juan.

Aftensmaden vil blive serveret på en lokal restaurant.

Dag 7. Pinar del Rio

Vi udforsker den smukke Vinales-dal med sine tobaksmarker og karakteristiske kalkstensbjerge, de såkaldte “Mogotes” med diverse stop undervejs. Afhængigt af årstiden står tobakken højt på markerne eller er måske hængt op i tørrehytter, der ses overalt i landskabet. I denne dal produceres noget af verdens bedste tobak.

Ellers byder dagen på en sejltur i kalkstensgrotterne ved navn, El Indio. Frokosten indtages på landstedet Ranchon Vicente lige ved siden af. Aftenen byder på middag på, så vidt vi ved, Cubas eneste økologiske vegetariske restaurant, som ligger i landsbyen Las Terrazas ikke langt fra hotellet. I overnatter igen på Moka Hotel.

Dag 8. Pinar del Rio – Havana - Varadero

Efter morgenmaden er der afgang til Las Terrazas for at se stedet i dagslys. Der er mulighed for indkøb af lokale produkter eller en svalende dukkert i den svovlholdige San Juan-flod med de mange herlige pools.

Efter frokost sættes kursen mod Havana og videre østover ca. 150 km til Varadero. Her skal I indkvarteres på det hyggelige turistklassehotel Quatro Palmas, der ligger direkte ud til Florida Strædets pragtfulde vand.


Dag 9-12. Varadero – Havana

Varadero er først og fremmest kridhvide sandstrande og turkisblåt vand i verdensklasse. Der er en årsag til, at Varadero er blevet det mest kendte strandområde i Cuba og det er svært noget sted i verden at finde strande og vand, der er bedre. På trods af stedets popularitet virker det slet ikke overrendt. Der er masser af plads på stranden og der er utroligt flot og meget rent over alt.

I vil uden tvivl komme til at nyde dagene i ferieparadiset, hvor der er mange muligheder for aktiviteter. Man kan tage på dybhavsfiskeri, svømme med delfiner eller sejle med en k&ae