
Ørkensafari
Rejse på egen hånd: |
fra kr. Spørg efter pris |
7 dage på eventyr i jeep - oplev oaserne, nætterne i det fri og de stolte beduiner
Egypten er andet end antikke monumenter, Nilen og bazarlivet. Ude i ørkenen finder I beduinerne og deres livsgivende oaser. Her leves et simpelt liv langt fra Nilens bredder og storbyens stress. Vi kan varmt anbefale en tur i dette storslåede landskab til det hårdføre folkefærd.
Turene starter i Cairo og kan derfor kombineres med ophold i hovedstaden og/eller i Alexandria, inden man begiver sig på safari. Ørkensafari er velegnet til jer, der gerne vil se et andet Egypten, og samtidigt fascineres af et enkelt udendørsliv. I sover i telte og på mindre hoteller, kører i jeeps, spiser ude under åben himmel og kommer tæt på hinanden.
Programmet ledes af topprofessionelle engelsktalende chauffører/guider
Eksempel på dag tíl dag program

/SS_12972652.jpg)
Dag 1.
Ca. 300 km kørsel i jeep mod Siwa ørkenen, undervejs gøres ophold ved El Amein. Overnatning i Siwa.
Dag 2.
Efter morgenmaden er der besøg ved Alexander den Stores tempel, Kleopatras kilde, og dødens Bjerg. Overnatning i Siwa.
Dag 3.
Efter morgenmaden køres der mod Bahariya oasen. En hel dag med storslåede naturoplevelser. Overnatning i Bahariya.

![]() |
![]() |
Dag 4.
Vi besøger Alexanders tempel og mumiemuseumet inden vi forlader Bahariya og kører der mod den Hvide Ørken, igennem den Sorte Ørken og El Haize Dalen. Der gøres ophold ved Krystalbjerget for at se kvartskrystallerne, samt den meget smukke krystalformation i den Hvide Ørken. Vi afslutter dagen i Farafra oasen, hvor der overnattes på hotel.
Dag 5.
Opdagelsestur rundt i oasen for at nyde palmelundene og de varme kilder, samt den gamle landsby. Senere fortsættes der til Kharga oasen, hvor der overnattes.

/SS_beduin telt_2445578.jpg)
Dag 6.
Opdagelsestur i Kharga oasens områder med besøg ved El - Bagawat ruinerne og den romerske kirkegård. Derefter køres der til Baris, hvor der slås lejr i et område med de smukkeste og største halvmånesanddyner.
Dag 7
Efter morgenmaden køres der til selve Baris oasen, inden der fortsættes mod Luxor. Ankomst midt på dagen.
Godt at vide inden afrejse
Ipsum Lorem
Dolores epsoratum illorei quonsecet
Hvad vil du nu?
Få et konkret tilbud
på denne rejse
Få et tilbud
Kontakt vores
Egypten-ekspert
Ring mig op
Bestil vores specialkatalog
for Egypten
Bestil katalog
Sid derhjemme i ro og mag, inden
du beslutter dig til dit livs eventyr


/SS_11426518.jpg)
/SS_10457605.jpg)
