Et af rejsens absolutte højdepunkter begynder i dag, hvor vi skal ombord på Rocky Mountaineer-toget.
Vi skal følge den historiske rute, First Passage to the West, som blev anlagt for at forbinde Canada fra øst til vest. Vi skal undervejs passere det såkaldte Continental Divide, det vandskel i Rocky Mountains, der adskiller vestvendte og østvendte floder.
Vi går ombord på toget i Lake Louise og finder vores pladser på SilverLeaf-klassen, som er inkluderet i rejsens pris. Det er dog muligt at opgradere til GoldLeaf-klassen – se prislisten for flere oplysninger. Togrejsen varer to dage, og undervejs forkæles vi med 2 gange morgenmad og 2 gange frokost, dvs. at vi kan vente med at spise morgenmad, til vi kommer ombord på toget.
Den kulinariske kvalitet er god på begge klasser – kokkene har sågar udgivet kogebøger om deres kogekunst, og servicen mangler heller ikke noget. Måltiderne serveres på siddepladserne, når man rejser på SilverLeaf, og i restaurantvognen, hvis man rejser på GoldLeaf.
Der fløjtes til afgang, og vi har nu en afslappende dag foran os, hvor oplevelserne kommer til os, mens vi sidder behageligt i toget.
I dag kører toget igennem de berømte spiraltunneller ved Kicking Horse Pass, der ligger 1627 meter over havets overflade.
Spiraltunnellerne blev bygget i begyndelsen af 1900-tallet for at muliggøre kørsel med tog i stejlt terræn.
Vi kører også igennem den lille by Craigellachie, et meget symbolsk sted, hvor jernbanen, der blev anlagt fra henholdsvis øst og vest, mødtes, og skinnerne blev samlet med "The Last Spike". Således blev Canada forenet i fysisk forstand den 7. november 1885.
Sidst på eftermiddagen triller toget ind på stationen i Kamloops, og her venter en bus på at køre os til det hotel, som Rocky Mountaineer har udvalgt til os. Vi har herefter aftenen på egen hånd.