Mageløse oplevelser i Nuuk Grønland Tilkøb udflugter m/ dansktalende guide
Oplev Grønlands hovedstad Nuuk, hvor moderne byliv møder storslået natur. Nyd kultur og eventyr i en charmerende by omgivet af dybe fjorde og høje fjelde.
Byrundtur og Aanaas hus (dag 1) – hele året
På denne spændende byrundtur får I et indblik i livet i Sisimiut og oplever samspillet mellem tradition og det moderne. Området har været beboet i mere end 4.500 år, men særligt inden for de seneste 250 år har udviklingen for alvor haft fart på. I dag er byen den næststørste i Grønland, og moderne industri og uddannelse eksisterer side om side med de gamle jagttraditioner. Byrundturen foregår i bus med guide, og I oplever det meste af byen, inkl. stop ved hundebyen og det lokale kød- og fiskemarked. Vi får også lov at kigge indenfor i Aanaas hus og ser, hvordan et traditionelt grønlandsk hjem ser ud.
Nordlysjagt i bus (dag 2) – september-april
Den arktiske himmel er noget helt særligt, og når nordlyset danser, er den nærmest ubeskrivelig smuk. På denne udflugt får I chancen for at opleve det betagende nordlys omkring Sisimiut, når vi kører med minibus til de steder, der har de bedste chancer for at se det eventyrlige fænomen. Vi begynder med at se en lokal film om videnskaben bag nordlyset samt myter og legender fra de arktiske egne. Derefter tager vi til udsigtspunktet Arssarnerit og får varm kakao, mens vi venter på, at showet begynder. Vi oplever også magien fra Asummiut, det sted, hvor Sisimiut blev grundlagt i tidernes morgen.
Hundegårdsbesøg (dag 3) – hele året
Hvis I elsker hunde – og hvem gør ikke det? – er der ikke noget bedre end at kunne hilse på og kæle med de søde, nysgerrige og legesyge grønlandske slædehunde. I bliver klogere på livet med slædehunde og deres fascinerende historie, og får samtidig mulighed for at nusse med hundene – og tage billeder, naturligvis. Grønlandshunden er en helt unik race, hvis egenskaber er uforlignelige. Den er verdens mest udholdende hund og nærmeste slægtning til den oprindelige ulv. Er der hvalpe, kan I komme helt tæt på og få lov at kæle med de søde, små pelsklumper.
Bemærk venligst, at rækkefølgen på udflugterne kan ændre sig. Udflugtspakken kan kun købes i forbindelse med rejsen Mageløse oplevelser i Sisimiut.
Udflugtspris |
Pris pr. person
|
---|---|
- - | kr. 910 |
- - | kr. 940 |
Tag en snak med vores eksperter om jeres drømmerejse.
Telefonerne er åbne mandag til fredag 10.00-15.00.