Mageløse oplevelser i Sisimiut Grønland Tilkøb udflugter m/ dansktalende guide
Fantastisk rejse til Sisimiut med skønne naturoplevelser, til en lille pris. Mød slædehundene, tag på nordlysjagt og meget mere - glæd jer til uforglemmelige minder.
Oplev Sisimiuts fantastiske og naturskønne bagland fra en ATV. Fokus er ikke på fart, men på at fordybe sig i et landskab, hvor uendeligheden møder evigheden – og få smukke oplevelser, der indprenter sig på nethinden
Når I er blevet fortrolige med ATV’en og dens grundlæggende funktioner, kører I afsted ud af byen sammen med jeres guide. I passerer slædehundebyen med de mange søde og livlige slædehunde og kører videre til baglandet.
Landskabet er let kuperet, og efter en lille stigning når I Nasaasaaq-dalen, hvor I kan nyde synet af de høje fjeldtinder, der rejser sig dramatisk mod syd. Her kører de lokale unge i vintermånederne ofte hurtige og adrenalinfyldte ture på snescooter, men vi holder os til en jævn og sikker rute i bunden af dalen.
Arctic Circle Trail fører jer til Waterfall Passage, hvor ATV’erne får en pause, og I får mulighed for at komme tæt på det smukke vandfald ved Assaqutaq-sporet.
Her kan I fylde jeres flasker med krystalklart vand fra fjeldet - det smager fantastisk
Herefter går turen videre op ad passagen. På toppen er der pause, så I får tid til at nyde den spektakulære udsigt over Nasaasaaq-dalen. Der er også tid til en lille forfriskning, så batterierne er ladet op til resten af turen.
På vej retur kan I glæde jer til en storslået panoramaudsigt over dalen med Sisimiut og Davisstrædet i baggrunden.
| Udflugtspris |
Pris pr. person
|
|---|---|
| - - | kr. 1.675 |
| - - | kr. 1.685 |
Tag en snak med vores eksperter om jeres drømmerejse.
Telefonerne er åbne mandag til fredag 10.00-15.00.