Lissabon og vandring på Azorerne Priser og datoer
Individuel rejse 11 dage fra 19.585 kr.
Hvornår vil du rejse?
Alle priser er fra-priser pr. person ved to personer i standard værelseskategori.
Priserne forudsætter, at der er plads på hoteller og den indregnede billettype på fly og er først bindende for Stjernegaard Rejser, når der er fremsendt et skriftligt tilbud.
-
- Fly København - Lissabon - São Miguel t/r på økonomiklasse med mellemlanding i Lissabon, evt. med tillæg fra Billund og Aalborg
- Indenrigsfly São Miguel - Santa Maria t/r på økonomiklasse
- Lufthavnsskatter og afgifter
- Transport fra Lissabon lufthavn - hotel i Lissabon t/
- 3 nætter i Lissabon på Convento Do Salvador Hotel i Standard Room inkl. morgenmad
- Byrundtur med lokal guide i Lissabon
- Transporter som beskrevet på Azorerne
- 4 nætter i São Miguel på Hotel Talisman i Standard Room inkl. morgenmad
- 3 nætter på Santa Maria på Hotel Charming Blue i Standard Room inkl. morgenmad
- Vandreture som beskrevet på dag 5, 6 og 10 på São Miguel og dag 7, 8 og 9 på Santa Maria
- Tillæg for ansvarsrisiko og sikkerhedsfond
Rejsen er ikke egnet for bevægelseshæmmede gæster og forudsætter et godt, normalt helbred.
Vandreruterne kan ændres efter vejrforhold.
-
Her kan I se en dagsoversigt over vandreetaperne de enkelte dage på jeres rejse. Længde og tid på ruterne er cirka-angivelser, da frokost, diverse stop ved udsigtspunkter og pauser undervejs også er regnet med i tiden - og de kan jo variere fra gang til gang.
Når der på en dag er angivet to forskellige kilometerlængder, er det fordi, der er en kort og en lang rute at vælge imellem på denne dags etape.
Fra / Til Km Tid på ruten Dag 5: Vandring ved Sete Cidades 7/11 km 2-3 timer Dag 6: Vandring ved Furnas 9 km 2-3 timer Dag 7: Pico Alto - Anjos 12 km 5 timer Dag 8: Vandring ved Santa Bárbara 10 km 3 timer Dag 9: Santo Espirito - Maia 7 km 3 timer Dag 10: Vandring ved Lagoa do Fogo 14 km 5 timer -
Der kan være særlige restriktioner og tillæg på priser ved rejser hen over jul, nytår, påske eller andre højtider. Forhør ved bestilling.
-
Start ferien med en nat på Clarion eller Comfort Hotel i Kastrup ved Københavns Lufthavn til en uhørt lav pris - fra kun kr. 1.295 pr. værelse pr. nat inkl. en skøn morgenmad for to personer. Prisen forudsætter, at vi har plads til vores aftalepris på ét af de to hoteller.
Skal vi hjælpe dig med din drømmerejse?
Tag de første skridt mod drømmerejsen, og kontakt os for en uforpligtende snak om dine muligheder.
Vi kan skræddersy rejsen fra ende til anden, så den passer til dine ønsker og behov, eller du kan få tilpasset en af vores eksisterende rejseforslag – det koster ingenting, og du binder dig ikke til noget. Vi glæder os til at høre fra dig.
Det siger vores gæster ...
Ring eller skriv til os
Tag en snak med vores eksperter om jeres drømmerejse.
Telefonerne er åbne mandag til fredag 10.00-15.00.