To dages udflugt til Aurora Glass Igloo
Nuuk
Tilbring to dage ved Aurora Glass Igloo
Aurora Glass Igloo er en samling af små, hyggelige og moderne hytter med en enestående udsigt over Sermitsiaq og Nuukfjorden.
Prøv en autentisk overnatningsoplevelse i en Aurora Glas-iglo i Nuuk! Dette er en vaskeægte indendørs oplevelse, der garanterer gode minder, mens du kan udforske de smukke landskaber i Grønland – uanset vejrforholdene!
Afhængigt af årstiden (og vejrprognosen) kan du se alt fra fortryllende nordlys til smukke solnedgange og langsomt drivende isbjerge, der passerer forbi. Derudover viser landskabet sig fra sin bedste side med det majestætiske
bjerg Sermitsiaq og Nordlandet.
Nyd midnatssolen om sommeren eller sov under stjernerne og nordlyset om vinteren. Hytterne er ideelle til par, der ønsker en unik og romantisk naturoplevelse tæt på Nuuk. Indenfor er der en queensize-seng til to personer samt gardiner for lidt privatliv. Der er Bluetooth-radio, så du også kan afspille din egen musik.
Den charmerende og intime glas-iglo har et veludstyret tekøkken, komfur, Højdepunktet ligger utvivlsomt i det 180-graders glasvindue, der giver en panoramaudsigt fra din varme og bløde seng. Elkedel, toilet, drikkevand og varme- og kølefunktioner, hvilket skaber de perfekte rammer for en hyggelig oplevelse. Derudover er der et bord der kan klappes ned, så du kan nyde din inkluderede morgenmad og andre måltider i sengen, mens du nyder udsigten.
Du kan også forkæle dig selv med god mad i den tilhørende restaurant, hvor du kan købe frokost og aftensmad.
For at gøre oplevelsen endnu mere ekstraordinær, er det også muligt at reservere en sauna med vindue og et udendørs vildmarksbad.
Check inn er kl 14.00 og check ud kl 11.00 dagen efter. Morgenmaden er inkluderet, men medbring badetøj, hvis du vil booke den tilhørende sauna og vildmarksbad. Der er desuden mulighed for tilkøb af snacks.
Transport til hytterne, der ligger ca. 3,8 km fra Nuuks midtby, er ikke inkluderet i prisen og skal bookes på egen hånd.
| Udflugtspris |
Pris pr. person ved 2 personer
|
Pris pr. person ved 1 person
|
|---|---|---|
| - - | kr. 1.275 | kr. 2.550 |
| - - | kr. 1.275 | kr. 2.550 |
| - - | kr. 1.340 | kr. 2.680 |
Fakta om udflugten
- Morgenmad
- Privat udflugt
Rejser, hvor udflugten er mulig
Ring eller skriv til os
Tag en snak med vores eksperter om jeres drømmerejse.
Telefonerne er åbne mandag til fredag 10.00-16.00.