Rejsen begynder i smukke Ilullisat, som vi enten flyver til med direkte fly fra København eller via Nuuk fra Billund. I Ilulissat bor vi godt lige ud til fjordens flotte skue.
Ilulissat ved Diskobugten er nok mest kendt for sin meget betagende UNESCO-beskyttede Isfjord. Her kan vi se frem til intense naturoplevelser, men vi skal også se nærmere på charmerende Ilulissat og ud at sejle på Isfjorden mellem isbjergene.
Vi får også en introduktion til det helt oprindelige liv i Grønland, når vi vandrer til bopladsen Sermermiut, hvor forskellige inuitkulturer har levet gennem mere end fire årtusinder. Fra bopladsen er der en fantastisk udsigt over fjordens isfjelde.
Vi oplever også den mægtige Eqigletsjer, som vi anser for et af de allersmukkeste steder i Grønland. Vi ser på den rigtige måde fra havsiden - og selvfølgelig skal vi også mærke ærefrygten, når den kælver med et drøn.
Fra fantastiske Ilulissat flyver vi sydpå til bygden Kangerlussuaq, hvor vi blandt andet skal ud i de majestætiske gletsjerlandskaber og gå på selveste Indlandsisen.
Herfra går rejsen videre til Grønlands hovedstad Nuuk, som er Grønlands største by med 20.000 indbyggere, hvor bymidten ligger omringet af smuk natur og farverige huse. Her skal vi opleve byens rolige puls og det moderne kulturliv. Vi skal ud på en smuk sejltur på fjorden ud for byen hvor vi fanger fisk til aftenens middag.
Vi flyver hjem fra Nuuk og direkte retur til København eller Billund, og på denne rejse er der afgang både fra København og Billund.
Vi rejser i små grupper af kun 10-23 deltagere i selskab med en dygtig rejseleder med et helt særligt kendskab til Grønlands historie, inuitkulturen og den vilde natur. For at sikre jer den ultimative oplevelse har vi inkluderet alle udflugter, som står nævnt i programmet samt de fleste måltider. Vi bor godt, spiser godt og får en række oplevelser, vi aldrig glemmer.
Vi kan glæde os til en fortryllende rejse gennem det vestlige Grønland, der giver os chancen for at komme tæt på inuitkulturen og det smukkeste af den arktiske natur.