Celestun – En naturoplevelse ved kysten
Flamingoer, mangroveskove og smuk natur
Tag med på en uforglemmelig naturoplevelse i Celestun, et enormt biosfærereservat på Yucatán-halvøen i Mexico.
En kyndig naturguide viser jer rundt reservatet på en bådtur mens I hører om områdets historie og dets rige dyreliv, hvor I blandt andet kan møde krokodiller og vaskebjørne.
Undervejs oplever I også det reservatet er særligt kendt for - nemlig de mange smukke flamingoer. Man anslår, at der samles op til 35.000 flamingoer i Celestun i ynglesæsonen, der løber fra november til februar.
Den store koncentration af flamingoer i denne periode tiltrækker mange besøgende og naturelskere, der ønsker at opleve dette imponerende syn af lyserøde fugle i deres naturlige habitat.
På udflugten kommer I også forbi mangroveskovene der danner et komplekst netværk af vandveje og vegetation og er et hjemsted for flere fisk og fuglearter og ikke mindst krokodiller som I kan observere på sikker afstand. Her er også ferskvandskilder (uden krokodiller), som er et godt sted at snuppe en forfriskende dukkert i de smukke omgivelser.
Naturreservatet er det perfekte sted at udforske, hvis I ønsker at slippe lidt væk fra de store turiststrømme.
| Udflugtspris |
Pris pr. person
|
|---|---|
| - - | kr. 1.135 |
| - - | kr. 1.170 |
| - - | kr. 1.225 |
Fakta om udflugten
- Inkl. entré
- Frokost
- Engelsktalende guide
- Transport inkluderet
- Velegnet for børn og voksne
- Gruppeudflugt
- Mulighed for privat udflugt mod tillæg
Rejser, hvor udflugten er mulig
Ring eller skriv til os
Tag en snak med vores eksperter om jeres drømmerejse.
Telefonerne er åbne mandag til fredag 10.00-15.00.