I kører fra Cape Town langs kysten til den hyggelige by Hermanus, Sydafrikas hvalhovedstad, en smuk køretur med udsigt til havet. De sydlige rethvaler kommer tæt på land, og der er rigtig gode muligheder for at se dem boltre sig i havet inde fra land. Efter frokost (på egen regning) er der, afhængig af vejret, mulighed for at tilmelde sig en sejltur, hvor der sejles ud til hvalerne.
Herefter besøger I, hvis udflugten ligger en mandag til lørdag, en lille vingård i Hemel-en-Aarde-dalen (himmel-og-jord-dalen), hvor der er vinsmagning. Ligger udflugten en søndag, besøger I i stedet et gepardreservat. Vejen tilbage til Cape Town går gennem den smukke Elgin-region og via Sir Lowry’s Pass.
Ikke inkluderet:
- Sejltur ca. R660 pr. person
- Frokost ca. R150 pr. person
- Drikkepenge til guide og chauffør. Beregn ca. 100 rand pr. person til chauffør og guide (baseret på 2 personer - hvis I er flere, justeres beløbet ned til mindre end 100 rand pr. person)