Junglebrus og bølgeliv
Download rejsebeskrivelse

17 dage fra 22.485 kr.

Bestil tilbud
Skip to main content

Junglebrus og bølgeliv

Individuel rejse 17 dage fra 22.485 kr.

malaysia - langkawi_beach_gondol_02

Storbyer, verdensarv og vidunderlig natur

Malaysia er frodigt, fugtigt, farverigt og lidt overvældende på den gode måde.

Regnskoven presser sig tæt omkring vejene, kalkstensbjergene rejser sig brat over det grønne, og ude ved kysterne ligger øer, mangrover og det lune hav. Inde i byerne er billedet et helt andet - et smukt sammensurium af højhuse, trafik, markeder, templer, moskéer og gadekøkkener.

Malaysia er præget af malaysiske, kinesiske og indiske rødder, og det giver landet en særlig tæthed af sprog, religioner, dufte og smage. Et kinesisk tempel er næsten nabo til en moské, mens en gadebod langer dampende nudler over disken ved siden af et sted, der bager roti direkte på den varme plade.

Det hele hænger bare sammen på sin egen malaysiske måde. Den tætte jungle. De store byer. De tropiske kyster. Maden, der er stærk, sød, syrlig og fed på én gang.

Og den blanding af kulturer, som på rekordtid indtager dit rejsehjerte.

malaysia - perak_ipoh soeen_traehus_01_hf
George Town Penang

Hvorfor vælge denne rejse:

  • Se Melakas farverige gamle by og historiske kvarterer
  • Oplev Ipohs kalkstensbjerge, huletempler og Mirror Lake
  • Sejl og gå gennem 130 millioner år gammel regnskov i Royal Belum
  • Nyd tre nætter i levende George Town på Penang
  • Slut med fire nætter på Langkawi med strand, jungle og mangrover
malaysia - langkawi_strand_03

De tusind kulturers land

Rejsen begynder i Melaka, og det er ret svært at ønske sig en bedre introduktion til Malaysia.

Langs floden og i den gamle bykerne finder I kinesiske handelshuse, moskéer, templer og farverige facader, og århundreders handel har sat sit tydelige præg på byen. Tre nætter her giver jer god tid til lige at lande, se de oplagte seværdigheder og nyde et par små afstikkere, som meget ofte viser sig at være værd at tage.

Videre mod nord venter den lidt underspillede by Ipoh, smukt klemt inde mellem tårnhøje kalkstensbjerge. Byen er blandt andet kendt for sin særlige kaffe og naturligvis de katedralske grotter, der gemmer på både templer og en vidunderlig zenhave. Besøg også Mirror Lake, hvor de grønne klippevægge spejler sig næsten urimeligt smukt i den blanke overflade.

Herfra venter et par dage med alverdens grønne nuancer som kulisse og regnskovens dyr som lydspor. Royal Belum er omkring 130 millioner år gammel og ligger ud til Temengor-søen, der snor sig mellem skovklædte bjerge. Med båd og til fods kommer I ind blandt kæmpetræer, lianer, næsehornsfugle og aber. Og med lidt held kan I sågar spotte verdens største blomst, rafflesia, hvis den meget kræsne dame har valgt netop de dage til sin korte optræden. Elefanter, tapirer og den sjældne malaysiske tiger lever også i området, om end de desværre ikke tager imod reservationer.

Næste stop er George Town på Penang, hvor Malaysia skruer godt op for farverne. Byen er spækket med kinesiske klanhuse med overdådige udskæringer, Little Indias sarier og Bollywood-musik, hinduistiske templer, moskéer, koloniale facader og moderne street art. Tre nætter giver jer god tid til at gå alle kontrasterne ordentligt efter i sømmene, og trænger I til lidt grønt og køligere luft, venter Penang Hill og det imponerende Kek Lok Si-tempel oppe i højderne.

På den sidste del af rejsen sal I nyde livet på Langkawi med fire nætter ved Andamanerhavet. Strandene og det lune vand gør deres, selvom resten af øen gør et temmelig godt forsøg på at stjæle opmærksomheden med en masse spændende oplevelser.

Kabelbanen svæver op over regnskoven på Machinchang-bjerget, Sky Bridge hænger højt over de grønne bjergkamme, og i Kilim Geoforest Park kan I sejle mellem mangrover og kalkstensklipper med ørne kredsende over jer.

Så ja, der er også tid til bare fødder og havudsigt. Men inden da har Malaysia allerede budt på gamle handelsbyer, grottetempler, spejlblanke bjergsøer og en regnskov, der var gammel, længe før dinosaurerne fik problemer. 

Sikke en rejse. Sikke et land. 

Regent Butler 2023 03 27 09 20 45

Turen i overblik

By nætter Overnatning
Melaka 3 nætter: Melaka 3 Baba House Hotel
Ipoh 2 nætter: Ipoh 2 M Boutique Ipoh
Belum Rainforest 2 nætter: Belum Rainforest 2 Belum Rainforest Resort +
George Town 3 nætter: George Town 3 Areca Hotel +
Langkawi 4 nætter: Langkawi 4 Pelangi Beach Resort & Spa

Ring til os, hvis du ønsker andre hoteller. Du kan opgradere ét eller flere steder.

Her skal I bo

Ring til os, hvis du ønsker andre hoteller. Du kan opgradere ét eller flere steder.

Baba House Hotel Ext 02 Inkluderet i prisen
Melaka

Baba House Hotel

Nyd traditionel Peranakan-kultur og moderne bekvemmeligheder på dette charmerende hotel i hjertet af Melaka, tæt på historiske seværdigheder og den livlige Jonker Street.

Se hotel
malaysia - ipoh_01 Inkluderet i prisen
Ipoh

M Boutique Ipoh

Se hotel
Belum Rainforest Resort Aerial Inkluderet i prisen
Belum Rainforest

Belum Rainforest Resort

+
Se hotel
Double Room2 Inkluderet i prisen
George Town, Penang

Areca Hotel

+
Se hotel
Cascade Pool (4) Inkluderet i prisen
Langkawi

Pelangi Beach Resort & Spa

Se hotel

Dag 1

København – Kulala Lumpur

Rejsen begynder i Københavns Lufthavn, hvor I sætter kurs mod Malaysia.

Foran jer venter godt to uger med masser af oplevelser. Først gælder det dog flyrejsen mod Kuala Lumpur.

Find jer til rette ombord, vælg en film fra underholdningssystemet, spis undervejs og prøv at få nogle timers søvn, så I er klar til at tage hul på rejsen, når I lander i Malaysia næste dag.

Regent Butler 2023 03 27 09 20 45
malaysia - melaka_cykel_01 malaysia/borneo - langkawi_mangrove_trae_01

Dag 2

Kuala Lumpur - Melaka

Efter ankomsten til Kuala Lumpur bliver I mødt i lufthavnen og kørt sydpå til Melaka, hvor I skal bo de næste tre nætter.

Melaka har en fortid, der rækker langt ud over Malaysias grænser. Byens placering midt på den gamle handelsrute mellem Kina og Indien gjorde den fra 1400-tallet til en af Sydøstasiens vigtigste havnebyer. Først kom kinesiske købmænd, siden portugisere, hollændere og briter, og alle har de efterladt spor i byen.

Det ses især i den gamle bykerne, hvor kinesiske handelshuse, moskeer, templer og bygninger fra kolonitiden ligger side om side. Også køkkenet har taget farve af de mange folkeslag, der gennem århundreder har mødt hinanden her, så Melaka er et særdeles godt sted at begynde en rundrejse med appetitten i behold.

Når I er blevet indlogeret på hotellet, er resten af dagen til fri disposition.

Tag eventuelt den første tur gennem de gamle gader, gå en tur langs Melaka-floden eller find en restaurant og lad den første smagsprøve på Malaysia sætte punktum for rejsedagen.

  • Morgenmad

Her skal i bo

Baba House Hotel Ext 02 Inkluderet i prisen
Melaka

Baba House Hotel

malaysia - melaka flod_04
Street Food Kuala Lumpur malaysia - melaka_chinatown_01

Melaka er et farverigt miks af gamle handelshuse, templer, moskéer og koloniale facader langs floden.

Dag 3

Melaka – langs floden og gennem den gamle handelsby

I har hele dagen til at gå på opdagelse i Melaka, hvis historiske bykerne har været på UNESCOs verdensarvsliste siden 2008.

En oplagt begyndelse er en sejltur på Melaka-floden, der snor sig gennem byen med Chinatown og Little India på hver sin side. Fra vandet glider gamle handelshuse, broer, caféer og farverige facader forbi, og bagefter kan I fortsætte til fods gennem de små gader.

Her ligger flere af de bygninger, der fortæller om Melakas mange århundreder som vigtig handelsby. I kan blandt andet lægge vejen forbi det gamle portugisiske fort, den røde Christ Church fra den hollandske kolonitid, moskeer og kinesiske templer.

Melakas blanding af kulturer mærkes også tydeligt i køkkenet.

Malaysiske, kinesiske, indiske og europæiske madtraditioner har gennem generationer fundet hinanden her, og særligt det såkaldte nyonya-køkken er tæt forbundet med byen. 

Eftermiddagen og aftenen er jeres egne. Find en café, fortsæt gennem Chinatown eller gå en tur langs floden, når mørket falder på, og lysene begynder at spejle sig i vandet.

  • Morgenmad

Her skal i bo

Baba House Hotel Ext 02 Inkluderet i prisen
Melaka

Baba House Hotel

Malaysia Mad

Traditionelle malaysiske kuih arrangeret på en klassisk vævet rattan bakke.

Dag 4

Melaka – dagen er jeres

I har endnu en hel dag i Melaka, og det er faktisk en af rejsens små luksusser.

I stedet for at haste videre kan I bruge dagen på de steder, der fortjener lidt mere tid, og på de sider af byen, man let overser første gang.

Et godt sted at begynde er Kampung Morten, et gammelt malaysisk kvarter på den anden side af floden. Her ligger Villa Sentosa, et traditionelt malaysisk hus, hvor I kan få et indblik i, hvordan en velstående familie boede under den britiske kolonitid. Huset står med træværk, møbler og indretning, der giver besøget en langt mere personlig karakter end endnu en samling montréer på et museum.

Bagefter kan I fortsætte gennem de mindre gader omkring den gamle bykerne, kigge ind i butikker og små gallerier eller slå jer ned på en café og lade Melaka passe sig selv et øjeblik. Byen er fuld af gamle facader, farverige detaljer og små steder, man ikke nødvendigvis havde sat kryds ved hjemmefra.

Hen mod aftenen er Jonker Street et oplagt mål, hvis night market finder sted netop den dag.

Her fyldes gaden med lys, mennesker, boder og alskens små fristelser, og det hele bliver lidt mere livligt, lidt mere højlydt og meget mere Melaka.

  • Morgenmad

Her skal i bo

Baba House Hotel Ext 02 Inkluderet i prisen
Melaka

Baba House Hotel

malaysia - melaka_cykel_05

Dag 5

Melaka – Ipoh

Efter morgenmaden forlader I Melaka og bliver hentet på hotellet til køreturen nordpå mod byen Ipoh, hvor I skal bo de næste to nætter.

Ipoh voksede for alvor frem i slutningen af 1800-tallet, da områdets store tinforekomster trak både arbejdskraft og penge til byen. Velstanden satte sit tydelige præg på centrum, hvor flere af de gamle bygninger fra kolonitiden stadig rejser sig mellem kinesiske handelshuse og moskeer.

Efter ankomsten tjekker I ind på hotellet, og herefter er det oplagt at nyde resten af dagen til fods omkring den gamle bydel, hvor blandt andet den karakteristiske jernbanestation, rådhuset og moskeen ligger inden for overskuelig afstand.

Ipoh har også et ry, der rækker langt ud over bygrænsen, når det gælder mad. Mange malaysiere kommer hertil med sund appetit, og mellem de gamle facader gemmer sig både klassiske spisesteder og mere moderne caféer.

Byens måske mest berømte specialitet kan faktisk drikkes: Ipoh white coffee.

Kaffe-bønnerne ristes traditionelt med margarine, hvilket giver kaffen dens karakteristiske smag.

Når mørket falder på, kan I finde et af byens mange spisesteder og tage hul på Ipohs ry som en af Malaysias store madbyer.

  • Morgenmad

Her skal i bo

malaysia - ipoh_01 Inkluderet i prisen
Ipoh

M Boutique Ipoh

Malaysia Ipoh1
Malaysia Ipoh Tempel Malaysia Ipoh White Coffee 1520710472

Dag 6

Ipoh – huletempler og tid på egen hånd

I går lærte I Ipohs gamle bydel at kende. I dag går turen ud mellem de kalkstensbjerge, der rejser sig omkring byen og giver området sit helt særlige udtryk.

Et af de steder, der virkelig er værd at lægge vejen forbi, er Kek Lok Tong-templet, som gemmer sig inde i en enorm kalkstensgrotte. Her står Buddhafigurer og altre mellem drypsten og bløde klippeformationer, mens det kølige, dæmpede lys giver grotten en særlig ro.

Fortsætter I hele vejen gennem grotten, venter en grøn zenhave på den anden side med små søer, stier og pavilloner omgivet af stejle, frodige kalkstensbjerge. Efter mørket inde i grotten føles haven næsten endnu grønnere.

Ikke langt derfra ligger Tasik Cermin, Mirror Lake, skjult mellem de samme dramatiske klipper. I skal gennem en tunnel i bjerget for at komme frem, og på den anden side ligger søen omsluttet af grønne, næsten lodrette klippevægge.

Når vandet er stille, står bjergene så tydeligt spejlet i overfladen, at navnet næsten giver sig selv.

Tilbage i Ipoh har I resten af dagen på egen hånd. I kan vende tilbage til den gamle bydel, kigge nærmere på de små butikker og caféer eller bare nyde nogle rolige timer, inden rejsen fortsætter mod Belum Rainforest næste morgen.

  • Morgenmad

Her skal i bo

malaysia - ipoh_01 Inkluderet i prisen
Ipoh

M Boutique Ipoh

Malaysia Ipoh2

Dag 7

Ipoh – fra byliv til 130 millioner år gammel regnskov

Efter morgenmaden forlader I Ipoh og sætter kurs mod Belum Rainforest.

Undervejs bliver byerne færre, bjergene grønnere og skoven tættere, indtil I når et af Malaccahalvøens mest uspolerede naturområder.

Belum er noget af en kontrast til de seneste dages kolonibyer og kalkstensbjerge. Regnskoven menes at være omkring 130 millioner år gammel, og den enorme skov er hjem for et usædvanligt dyre- og planteliv. Her lever blandt andet asiatiske elefanter, malajbjørne, aber og næsehornsfugle, og et sted langt inde mellem træerne findes også den sjældne malaysiske tiger.

I bliver kørt helt ind til kanten af regnskoven, hvor vand og skov fylder mere og mere af udsigten. Jeres ophold ligger ved den store Temengor-sø, som snor sig mellem skovklædte bjerge og fungerer som indgang til det enorme jungleområde.

Efter ankomsten kan I sætte bagagen fra jer og bruge resten af dagen på at lande i de grønne omgivelser.

Her er ingen storby, der nærstuderes eller seværdigheder der skal nåes.

Til gengæld er der en fremragende udsigt over søen, tæt regnskov og eminent lydkulisse af fugle, cikader og junglens lyde.

Her skal i bo

Belum Rainforest Resort Aerial Inkluderet i prisen
Belum Rainforest

Belum Rainforest Resort

+
Belum Gibbon
malaysia - Belum national park_rafflesia blomst_01 Belum Malajbjørn

Regnskoven gemmer på et imponerende dyreliv med Gibbon-aber i trækronerne, sky malajbjørne i skoven og den gigantiske rafflesia, der kun blomstrer ganske få dage ad gangen.

Dag 8

Belum Rainforest – langt ind i junglen

Efter morgenmaden går I om bord på en båd og sejler ud på søen med udsigt til den tætte jungle langs bredderne.

Herfra går turen videre ind i Belum, hvor det godt kan betale sig at holde øje med bevægelserne inde mellem træerne. De større dyr gemmer sig ofte rigtig godt, men aber, næsehornsfugle og andre fugle er lettere at få øje på, og bare bevidstheden om, at asiatiske elefanter og den sjældne malaysiske tiger lever et sted derinde, giver sejladsen lidt ekstra spænding.

Undervejs går I i land og fortsætter til fods gennem junglen. Her kan I være heldige at støde på rafflesia, verdens største blomst. Den kan blive op mod en meter i diameter og blomstrer kun ganske få dage ad gangen, så den er desværre ingen bestillingsvare. Belum er dog et af de steder, hvor chancen for at se den er allerstørst.

I besøger også en landsby, hvor Orang Asli, Malaysias oprindelige folk, bor. Her kommer I meget tættere på livet i regnskoven og får et fantastisk indblik i, hvordan husene er bygget,  skoven bruges i dagligdagen, og et lille samfund fungerer langt inde i Belum.

Frokosten spises undervejs, måske ved et vandfald, hvor vandet løber ned over mosklædte klipper, mens junglen står tæt omkring jer. Senere går turen tilbage mod båden, og I sejler over søen til resortet.

Resten af eftermiddagen er fri. Snup en dukkert i poolen, find en plads med udsigt over søen eller bliv siddende lidt længere og lyt til junglen omkring jer.

Herude behøver dagen ikke slutte med mere end det.

  • Morgenmad
  • Frokost
  • Middag

Her skal i bo

Belum Rainforest Resort Aerial Inkluderet i prisen
Belum Rainforest

Belum Rainforest Resort

+
Malaysia Orang Asli1
Malaysia Lake Temengor Malaysia Lake Temengor1

Ved Temengor-søen lever Orang Asli-folkene i små samfund omgivet af tæt regnskov.

Dag 9

Belum Rainforest – George Town

Efter morgenmaden forlader I Belum og fortsætter mod Penang og George Town, hvor I skal bo de næste tre nætter.

George Town er en gammel handelsby med et usædvanligt miks af kinesisk, indisk, malaysisk og britisk præg. I den historiske bydel finder I derfor smalle handelshuse med skodder og søjlegange side om side med kinesiske klanhuse, moskeer og hinduistiske templer. Mange af husene er nænsomt sat i stand og rummer i dag caféer, små hoteller, gallerier og butikker.

I Little India er gaderne fyldt med farverige sarier, guldsmede, kryddeributikker og Bollywood-musik, mens røde lanterner og røgelse præger de kinesiske kvarterer få gader derfra. Rundt omkring på husmurene dukker George Towns kendte street art op, hvor man mindst venter den.

Byen er også berømt for sin mad, og de mange hawker-centre er oplagte steder at prøve nogle af Penangs specialiteter.

Her bliver der stegt char kway teow over høj varme, skænket stærke supper og langet små retter over disken fra morgen til sen aften.

Når I er blevet indlogeret på hotellet, har I resten af dagen på egen hånd. Det er rigeligt til den første tur gennem kvartererne, et tempel eller to undervejs og måske en kold drink, når varmen kalder på en pause.

  • Morgenmad

Her skal i bo

Double Room2 Inkluderet i prisen
George Town, Penang

Areca Hotel

+
George Town Penang

Dag 10

George Town – til fods gennem byens kvarterer

I har en hel dag til rådighed i George Town, og efter morgenmaden er det oplagt at opleve byen til fods.

På ganske få timer bevæger I jer gennem en imponerende blanding af engelske, indiske, malajiske, kinesiske og de såkaldte baba-nyonya-kvarterer. Sidstnævnte er betegnelsen for efterkommere af kinesiske immigranter, der giftede sig med lokale malajer, og den særlige blanding af kinesisk og malaysisk kultur ses stadig tydeligt flere steder i byen.

Læg også vejen forbi et af George Towns kinesiske klanhuse. De fungerede gennem århundreder som samlingssted for en kinesisk slægt og som hjælp for familiemedlemmer, der netop var kommet til byen og skulle etablere sig. De velhavende familier konkurrerede om at bygge de mest overdådige huse, og mange står stadig med fine udskæringer, forgyldte detaljer og smukke gårdrum.

Rundt omkring finder I også hindutempler, engelske kirker og gamle handelshuse, der i dag rummer restauranter, caféer og små boutiquehoteller.

Undervejs kan I naturligvis også smage jer gennem nogle af byens mange madboder. George Town er kendt som et af Malaysias store madsteder, så frokosten kan meget nemt blive en oplevelse i sig selv.

  • Morgenmad

Her skal i bo

Double Room2 Inkluderet i prisen
George Town, Penang

Areca Hotel

+
malaysia - george town_gadekoekken_01_hf
malaysia - penang_laksa_02 malaysia - penang_street food_03

George Towns gadekøkkener er en oplevelse i sig selv, og asam laksa er en af de lokale klassikere. Så smag endelige den stærke, syrlige nudelsuppe med fisk, tamarind, chili og friske urter.

Dag 11

George Town og Penang på egen hånd

I dag er kalenderen blank, og det passer egentlig meget godt.

Efter et par dage i George Town har I sikkert allerede fået øje på steder, I gerne vil tilbage til, men I kan også bruge dagen på at se lidt mere af Penang.

Har I lyst til udsigt og lidt køligere luft, kan I tage turen op på Penang Hill og nyde udsigten til George Town, kysten og store dele af øen, med grønne bjerge bag jer. På vejen kan I også lægge turen forbi Kek Lok Si, et stort buddhistisk tempelområde med pagoder, farverige tempelhaller og trapper op ad bjergsiden.

Vil I hellere blive i George Town, er der stadig rigeligt at tage fat på. Måske mangler I nogle af byens små museer og gallerier, måske skal street art-jagten have en runde mere.

Det er jeres sidste hele dag på Penang, så brug den lige præcis dér, hvor nysgerrigheden peger hen.

  • Morgenmad

Her skal i bo

Double Room2 Inkluderet i prisen
George Town, Penang

Areca Hotel

+
malaysia - george town_penang hill_udsigt_01
malaysia - George town_little india_05 malaysia - george town_tempel_03

Nyd det farverige miks af kinesiske klanhuse, hinduistiske templer, moskéer, koloniale facader og moderne street art.

Dag 12

George Town – Langkawi

Efter morgenmaden tager I afsked med George Town og bliver kørt til lufthavnen på Penang.

Herfra flyver I den korte tur til Langkawi, hvor rundrejsens sidste fire nætter venter. Langkawi ligger i Andamanerhavet tæt på grænsen til Thailand og består af en hel øgruppe med grønne bjerge, mangroveskov, kalkstensklipper og lange strande.

Efter dagene i Melaka, Ipoh, Belums regnskov og George Town er det et godt sted at slutte rejsen med lidt mere luft i kalenderen.

Ved ankomsten bliver I hentet i lufthavnen og kørt til hotellet.

Resten af dagen er fri, og her behøver I ikke tænke længere end til poolen, stranden og det lune hav.

  • Morgenmad
malaysia - langkawi_landskab_udsigt_01

Vores rundrejse slutter på skønne Langkawi, som har vidunderlige strande men også en virkelig smuk og frodig natur midt på øen med høje bjerge dækket af regnskov. Der er mange muligheder for aktiviteter, bl.a. vandreture og sejlture mellem dramatiske klipper.

Dag 13

Langkawi – en hel dag ved Andamanerhavet

I vågner op til en hel dag på Langkawi uden faste planer.

Øen er kendt for sine brede sandstrande og varme hav, så det er oplagt at lade formiddagen begynde helt enkelt med badetøj, bare tæer og en god plads ved vandet.

Har I lyst til at se mere af øen, gemmer der sig samtidig masser af natur bag strandene. Langkawis indre er dækket af frodig skov og bjerge, og rundt om øen ligger små bugter, klipper og øer spredt i det blågrønne hav.

Dagen bestemmer I selv. Bliv på stranden, book en behandling, tag en tur ind til et af øens små byområder eller find en plads i skyggen med udsigt over havet.

Der er stadig god tid til at være nysgerrig de næste par dage.

  • Morgenmad
Maria Madsen

Maria Madsen

Tlf. 4526 0000
Mandag - fredag 10 - 15

malaysia - Langkawi_mangrove_trae_01 malaysia - langkawi_kilim_06

Dag 14

Langkawi – højt over junglen

Hvis I har lyst til at se Langkawi fra oven, er turen med Langkawi Cable Car en af øens store oplevelser.

Kabelbanen fører jer op ad Machinchang-bjerget med regnskoven langt under kabinen. Jo højere I kommer, desto større bliver udsigten over de grønne bjergkamme, Andamanerhavet og de mange små øer omkring Langkawi.

På toppen kan I også besøge den spektakulære Sky Bridge, der hænger højt over det grønne landskab. Heroppe er det svært ikke at blive stående lidt ekstra, for udsigten rækker langt ud over både jungle og hav.

Når I igen har fast grund under fødderne, er resten af dagen jeres. Måske tilbage til stranden, måske videre rundt på øen. Langkawi skal heldigvis ikke opleves fra én bestemt vinkel.

Dag 15

Langkawi – mangrover, kalkstensklipper og ørne

I har endnu en hel dag på Langkawi, og hvis strandlivet trænger til lidt modspil, kan I tage på bådtur i Kilim Geoforest Park på den nordlige del af øen.

Her sejler I gennem et landskab af mangroveskov og dramatiske kalkstensformationer, der rejser sig direkte fra vandet. Mellem rødderne lever krabber, fisk og andre smådyr, mens aber og fugle holder til længere oppe i det grønne.

Langkawi er især kendt for sine ørne, og på en bådtur er der gode muligheder for at se dem kredse over området.

Vil I hellere bruge rejsens sidste hele dag med sand mellem tæerne, er det selvfølgelig også en glimrende plan. Fire nætter på Langkawi giver netop plads til begge dele.

malaysia - langkawi_mangrove_02

Dag 16

Langkawi – hjemrejse

Det er blevet tid til at tage afsked med Malaysia.

Afhængigt af flytiderne kan der være tid til en sidste morgen ved poolen eller stranden, inden I bliver hentet på hotellet og kørt til Langkawi Lufthavn.

Herfra begynder hjemrejsen mod Danmark efter godt to uger med gamle handelsbyer, kalkstensbjerge, regnskov, farverige kvarterer og nogle velfortjente dage ved Andamanerhavet.

Dag 17

Ankomst til Danmark

I lander i Danmark efter en oplevelsesrig rejse gennem Malaysia.

Skal vi hjælpe dig med din drømmerejse?

Tag de første skridt mod drømmerejsen, og kontakt os for en uforpligtende snak om dine muligheder.

Vi kan skræddersy rejsen fra ende til anden, så den passer til dine ønsker og behov, eller du kan få tilpasset en af vores eksisterende rejseforslag – det koster ingenting, og du binder dig ikke til noget. Vi glæder os til at høre fra dig.

Maria Madsen

Maria Madsen

Ring på 4526 0000 eller skriv til os.

Det siger vores gæster ...

Et udvalg af vores rundrejser til Asien

Pokhara 2150066949

Et eventyr for alle Nepal Rundrejse med dansk rejseleder

Oplev Kathmandus kontraster og pulserende energi med templer og folkeliv. Nyd vilde dyr og smuk natur i Chitwans jungle. Tag på vandreture i betagende Pokhara og gurung-landsbyen Ghandruk helt tæt på Himalayas bjerge.

Afrejsedato
14. mar. 2027 kr. 24.990
Se rejse
Bhutan Tiger's Nest Tempel Cc

Himalayas hjerte Nepal og Bhutan Rundrejse med dansk rejseleder

Underfundige naturoplevelser, templer, vilde dyr og en ufortyndet kulturoplevelse. Rejs med på et vaskeægte eventyr under Verdens tag.

5   (7 anmeldelser)
12-18 deltagere
Afrejsedato
03. nov. 2026 kr. 43.885 Udsolgt
16. mar. 2027 kr. 44.990
19. okt. 2027 kr. 44.990
Se rejse
Bali Ceremoni 43 Cc Copy

På sansernes ø Bali Rundrejse med dansk rejseleder

Et kig bag facaden til Balis skatte. Klassisk rundrejse med dansktalende, balinesisk rejseleder og lille gruppe, 10-20 deltagere.

4.8   (338 anmeldelser)
10-20 deltagere
Afrejsedato
06. sep. 2026 kr. 16.795 Udsolgt
04. okt. 2026 kr. 15.995 Udsolgt
25. okt. 2026 kr. 16.795 Garanteret afgang
08. nov. 2026 kr. 15.995 Garanteret afgang
14. feb. 2027 kr. 15.795 Udsolgt
26. feb. 2027 kr. 15.995
29. mar. 2027 kr. 16.595
04. apr. 2027 kr. 16.795
16. maj 2027 kr. 16.795
05. sep. 2027 kr. 16.795
03. okt. 2027 kr. 16.395
24. okt. 2027 kr. 15.995
07. nov. 2027 kr. 15.995
Se rejse
NYHED! bhutan_punakha dzong_01

Tordendragens kongerige Bhutan Rundrejse med dansk rejseleder

Oplev Tordendragens uspolerede kongerige i Himalaya, hvor bruttonationallykke, levende traditioner, stemningsfulde templer og storslået natur gør varigt indtryk.

12-18 deltagere
Afrejsedato
29. mar. 2027 kr. 47.995
04. okt. 2027 kr. 47.995
04. nov. 2027 kr. 47.995
Se rejse
Med fuld pension Sri Lanka Sigiriya Munk Shutterstock 2043975614

Templer, te og safari Sri Lanka Rundrejse med dansk rejseleder

Oplev 2.000 års UNESCO-historie, buddhistiske helligdomme, safari, smuk natur med bjerge i tehøjlandet inde midt på øen og smukke strande ved kysterne. På denne rundrejse får du det bedste af Sri Lanka. 

4.6   (340 anmeldelser)
15-25 deltagere
Afrejsedato
15. nov. 2026 kr. 24.990 Garanteret afgang
15. nov. 2026 kr. 26.990 Inkl. strandforlængelse
24. jan. 2027 kr. 24.490
24. jan. 2027 kr. 27.490 Inkl. strandforlængelse
14. feb. 2027 kr. 24.490
14. feb. 2027 kr. 27.490 Inkl. strandforlængelse
21. mar. 2027 kr. 24.490
21. mar. 2027 kr. 27.490 Inkl. strandforlængelse
Se rejse
NYHED! kina - guilin_li river_07

Eventyrlige Kina Kina Rundrejse med dansk rejseleder

Oplev kejsernes Beijing, Den Kinesiske Mur, terrakottahæren i Xi’an, Zhangjiajies svævende klippesøjler, Li-flodens ikoniske bjerglandskaber og Shanghais spektakulære skyline på én fantastisk rundrejse gennem Kinas største og smukkeste højdepunkter.

10-25 deltagere
Afrejsedato
12. apr. 2027 kr. 24.700 Garanteret afgang
10. maj 2027 kr. 24.700
13. sep. 2027 kr. 24.700 Garanteret afgang
11. okt. 2027 kr. 24.700 Garanteret afgang
Se rejse
vietnam - vietnan_befolkning_rismark_01

Fra nord til syd Vietnam Rundrejse med dansk rejseleder

Sejl i Halongbugten, oplev millionbyer, charmerende Hoi An og Mekongdeltaet. Vietnam med det hele - dansk rejseleder.

4.8   (701 anmeldelser)
10-25 deltagere
Afrejsedato
19. jan. 2027 kr. 24.990
19. jan. 2027 kr. 28.990 Inkl. forlængelse (Garden View Bungalow)
02. feb. 2027 kr. 24.990
02. feb. 2027 kr. 28.990 Inkl. forlængelse (Garden View Bungalow)
09. feb. 2027 kr. 24.990 Garanteret afgang
09. feb. 2027 kr. 29.990 Inkl. forlængelse (Garden View Bungalow)
16. feb. 2027 kr. 24.990
16. feb. 2027 kr. 28.990 Inkl. forlængelse (Garden View Bungalow)
23. feb. 2027 kr. 24.990
23. feb. 2027 kr. 28.990 Inkl. forlængelse (Garden View Bungalow)
02. mar. 2027 kr. 24.990 Garanteret afgang
02. mar. 2027 kr. 28.990 Inkl. forlængelse (Garden View Bungalow)
09. mar. 2027 kr. 24.990
09. mar. 2027 kr. 28.990 Inkl. forlængelse (Garden View Bungalow)
16. mar. 2027 kr. 24.990
16. mar. 2027 kr. 28.990 Inkl. forlængelse (Garden View Bungalow)
23. mar. 2027 kr. 24.990
23. mar. 2027 kr. 28.990 Inkl. forlængelse (Garden View Bungalow)
30. mar. 2027 kr. 24.990
30. mar. 2027 kr. 28.990 Inkl. forlængelse (Garden View Bungalow)
21. dec. 2027 kr. 26.990
21. dec. 2027 kr. 30.990 Inkl. forlængelse (Garden View Bungalow)
Se rejse
NYHED! japan - japan_geisha_02

Kejserens Japan Japan Rundrejse med dansk rejseleder

Oplev Japan i smukke forårs- eller efterårsfarver, fra moderne storbyliv til templer, og mere landlige destinationer, skønne japanske haver, varme onsenbade, spændende museer og Shinkansen. Rejsen er med dansk rejseleder hele vejen.

4.8   (380 anmeldelser)
15-25 deltagere
Afrejsedato
19. okt. 2026 kr. 43.990 Udsolgt
12. apr. 2027 kr. 44.990 Garanteret afgang
Se rejse
thailand - chiang mai_munke_06

På floder gennem Østens mystik Thailand Rundrejse med dansk rejseleder

Det uspolerede nord på floder. Vi udforsker tre gamle hovedstæder, fem kongebyer, stammekulturer og pulserende storbyliv i Bangkok. Mulighed for strandferie. 

4.8   (1.296 anmeldelser)
10-25 deltagere
Afrejsedato
09. nov. 2026 kr. 19.995 Garanteret afgang
09. nov. 2026 kr. 22.360 Inkl. strandforlængelse
15. dec. 2026 kr. 26.990 Udsolgt
15. dec. 2026 kr. 30.995 Inkl. strandforlængelse
03. jan. 2027 kr. 22.595
03. jan. 2027 kr. 24.960 Inkl. strandforlængelse
06. jan. 2027 kr. 22.595
06. jan. 2027 kr. 24.960 Inkl. strandforlængelse
13. jan. 2027 kr. 22.595
13. jan. 2027 kr. 24.960 Inkl. strandforlængelse
17. jan. 2027 kr. 22.595
17. jan. 2027 kr. 24.960 Inkl. strandforlængelse
20. jan. 2027 kr. 22.595
20. jan. 2027 kr. 24.960 Inkl. strandforlængelse
27. jan. 2027 kr. 22.595
27. jan. 2027 kr. 24.960 Inkl. strandforlængelse
31. jan. 2027 kr. 22.595
31. jan. 2027 kr. 24.960 Inkl. strandforlængelse
03. feb. 2027 kr. 22.595
03. feb. 2027 kr. 24.960 Inkl. strandforlængelse
07. feb. 2027 kr. 22.595
07. feb. 2027 kr. 24.960 Inkl. strandforlængelse
10. feb. 2027 kr. 22.595
10. feb. 2027 kr. 24.960 Inkl. strandforlængelse
14. feb. 2027 kr. 22.595
14. feb. 2027 kr. 24.960 Inkl. strandforlængelse
24. feb. 2027 kr. 22.595
24. feb. 2027 kr. 24.960 Inkl. strandforlængelse
03. mar. 2027 kr. 21.495
03. mar. 2027 kr. 23.860 Inkl. strandforlængelse
10. mar. 2027 kr. 21.595
10. mar. 2027 kr. 23.960 Inkl. strandforlængelse
25. mar. 2027 kr. 22.595
25. mar. 2027 kr. 24.960 Inkl. strandforlængelse
Se rejse
japan - mount fuji_lake kawaguchi_01

Solgudens ø-rige Japan Rundrejse med dansk rejseleder

Oplev kejsernes Kyoto, med fascinerende templer og helligdomme, historiske Hiroshima, kør med Shinkansen, nyd de skønne onsenbade i en traditionel Ryokan og bliv overvældet af fantastiske Tokyo.  Rejsen gennemføres med dansk rejseleder.

4.8   (262 anmeldelser)
15-25 deltagere
Afrejsedato
03. nov. 2026 kr. 39.990 Garanteret afgang
17. mar. 2027 kr. 39.990 Få pladser
31. mar. 2027 kr. 39.990 Garanteret afgang
Se rejse
Orangutang Fuldvoksen Han Closeup

Ultimative naturoplevelser Borneo Rundrejse med dansk rejseleder

En kompromisløs rundrejse til Sabahs dybe regnskove i hælene på Sir David Attenborough. Oplev fantastisk natur, orangutanger, næsehornsfugle og meget mere. Inkl. en dag med byrundtur i Kuala Lumpur.

4.6   (245 anmeldelser)
15-24 deltagere
Afrejsedato
15. feb. 2027 kr. 34.995
07. aug. 2027 kr. 39.995
Se rejse
vietnam - halong bugten_29

Det bedste af Vietnam Vietnam Rundrejse med dansk rejseleder

Fra autentiske Hanoi til den smukke Halongbugt, historiske Hué og hyggelige Hoi An. Vietnam til en god pris!

4.8   (87 anmeldelser)
10-25 deltagere
Afrejsedato
17. jan. 2027 kr. 17.990
17. jan. 2027 kr. 21.790 Inkl. forlængelse (Deluxe Ocean Room)
13. feb. 2027 kr. 17.990
13. feb. 2027 kr. 21.790 Inkl. forlængelse (Deluxe Ocean Room)
27. feb. 2027 kr. 17.990
27. feb. 2027 kr. 21.790 Inkl. forlængelse (Deluxe Ocean Room)
13. mar. 2027 kr. 17.990
13. mar. 2027 kr. 21.790 Inkl. forlængelse (Deluxe Ocean Room)
27. mar. 2027 kr. 17.990 Garanteret afgang
27. mar. 2027 kr. 21.790 Inkl. forlængelse (Deluxe Ocean Room)
Se rejse

Ring eller skriv til os

Tag en snak med vores eksperter om jeres drømmerejse.
Telefonerne er åbne mandag til fredag 10.00-16.00. 

4526 0000
Stjernegaard Rejser Stjernegaard Rejser KH
Like

91% af vores gæster giver topkarakteren 8, 9 eller 10

Happy

91% af vores gæster vil klart anbefale Stjernegaard

Trust

"Fremragende" 4,9 af 5 (2.700+ anmeldelser)