Mageløse oplevelser ved Andamanerhavet
Mageløse oplevelser ved Andamanerhavet
Mulighed for tilkøb af to spændende udflugter med engelsktalende guide
Det turkisfarvede Andamanerhav er omdrejningspunktet for denne rejse. I dette hav ligger de to skønne øer Koh Lanta og Koh Kradan, og de udgør sammen med Krabi inde på fastlandet hovedingredienserne på denne 15 dages rejse, der blander dyrebar tid på stranden med indholdsrige udflugter.
I begynder på Koh Lanta, en af Thailands mere autentiske øer, hvor der er rigelig plads til både turister og lokale på den 20 km lange kyststrækning med charmerende strande. I bliver indkvarteret på et godt resort direkte på Klong Dao-stranden, hvor I har masser af tid til at gøre det, som nu engang er ferie for jer. Vi har arrangeret en enkelt udflugt på forhånd, som tager jer væk fra den blå/hvide verden for en stund og ind i den grønne mangroveskov, hvor I styrer jeres egen kajak ind i en eventyrlig verden.
Efter denne gode begyndelse laver i et mindre øhop, idet I rejser videre sydpå med båd til Koh Kradan, en lille og endnu mere lokal ø i det turkise Andamanerhav, hvor det stadig er den lokale befolkning og ikke turisterne, der svinger taktstokken. Her hersker en dejlig doven stemning, som I kan nyde til fulde, da I bor på et charmerende lille resort med udsigt til havet.
Den sidste del af rejsen tilbringes i den nordlige del af Krabi inde på fastlandet. Her skal I bo på et stort og virkeligt dejligt og luksuriøst resort, der udgør en god kontrast til de to første stop på rejsen. I har to store pools til rådighed og flere restauranter, og hver aften kan I nyde en af Thailands allersmukkeste solnedgange over Andamanerhavet.
Mens I bor i Krabi, har vi planlagt en udflugt for jer, hvor I sejler rundt mellem øerne i bugten. Skibet kaster anker på en dejlig plet, hvor I har mulighed for at svømme og snorkle, og der serveres en god thai-middag ombord på skibet.
Vi tilbyder hele denne rejse til en rigtig god pris – lige midt i højsæsonen – fordi transporten mellem øerne og de to udflugter (som er et tilkøb til rejsen) foregår i grupper på højest 14 personer. Tag med og få mageløse oplevelser ved Andamanerhavet.
Rute og højdepunkter

Det har helt igennem været en fantastisk rejse. Godt tilrettelagt med rigtig mange specielle oplevelser.